Yapay zeka ile Alkazar Rüyası

Geçtiğimiz günlerde lansmanı gerçekleştirilen ve 20 Kasım’da ziyarete açılan, ‘’HOPE ALKAZAR’’ projesi; 11 senedir hizmete kapalı olan, Beyoğlu’nun başlıca sembollerinden Alkazar Sineması’nı yapay zeka ve inovasyon olguları ile yeniden hayata döndürüyor.

Eserlerinde AI ve Dataları piksellere işleyen ve yeni nesil medya sanatçısı Refik Anadol’un Nike iş birliğiyle hayata geçirdiği “Alkazar Rüyası” projesinde tam 150 Yeşilçam filminden kareler bulunuyor.

Proje, bu kadar fazla sayıda sinema filminden elde edilmiş verinin AI ile birleşerek fiziksel bir deneyime dönüştürülmesi konusunda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Alkazar rüyası, dünyada ilk defa eski sinema arşivleri ile yapay zekanın bir araya getirildiği ve izleyici hareketleri sayesinde form değiştirebilen interaktif bir deneyim sunuyor.

Alkazar Rüyası’nın ilk 12 dakikası, yapay zeka tarafından oluşturulan eşşiz bir sinema sekansı sunuyor. Sekansın içerisinde 150’den fazla Yeşilçam filmi ile bu filmlere ait kayıtlar ve görüntüler yer alıyor.

Refik Anadol ile ekibinin Türk sinema arşivlerine dalarak elde ettiği ve ezber bozan bir biçimde görselleştirdiği bu verilerden oluşan ilk 12 dakika ziyaretçiyi mekanın mimarisi ve tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı hatıralarla bağ kurmaya davet ediyor. ,

“Alkazar Rüyası”nın son 8 dakikasında ise Refik Anadol bir ilki deniyor.

Bu bölümde yapay zeka ve hareket bir araya geliyor ve insanlar ilk defa katılımcı olarak kolektif bir pigment halinde sahnenin parçası oluyor. Ziyaretçi bu kısmı ister gezerek ister dans ve yoga gibi çeşitli özel spor seanslarına katılarak deneyimleyebiliyor.

MMA TÜRKİYE TARAFINDAN DÜZENLENEN MOBİL DÜNYASININ ‘’EN’’LERİNİN SEÇİLDİĞİ PRESTİJLİ SMARTIES ÖDÜL PROGRAMI, 11.YILINA ÖZEL MMA IMPACT TURKEY İLE BİRLEŞEREK 7-8-9 ARALIK 2021 TARİHLERİNDE SMARTIES YARATICILIK VE İNOVASYON GÜNLERİ’NDE İZLEYİCİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR!

Bir Cevap Yazın

%d