Uçak Koltuklarının Neden Ters olması Gerekiyor?

100 yılı aşkın süredir seyahatlerde tercih edilen uçak koltuklarının neden aslında ters konumlandırılması gerekiyor? Uzunca araştırmaların yapıldığı bu konuyla ilgili ortaya çıkan veriler bir hayli ilginç. Bilindiği üzere en güvenilir olmasından ötürü çokça tercih edilen uçaklarda birçok bilinmez vardır. Bunların teknik anlamda neler kazandırdığını bilmek pek de önemli değildir. Yalnızca uygulamada var olmaları sağlık açısından yeterlidir. Yıllardır değişkenlik gösteren en önemli hususların başında ise koltukların konumlandırılması gelir. Önce düz, sonra ters, ardından bir daha düz şeklinde uçak koltuklarının devamlı değiştirilmesi de beraberinde birçok unsuru getirir. Peki, neden uçak koltuklarıyla ilgili bu değişimler yaşanır?

Uçak Koltukları Ters Konumlanmalı

Konuya dair çeşitli araştırmacıların birçok farklı argümanı olduğu bilinmektedir. Uçakların daha sağlıklı bir şekilde kullanımı, yolcuların konforlu olması ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yönelik çalışmalar vardır. Ayrıca uçak kazalarıyla ilgili çalışmalar yapan müfettişlerde söz sahibidir. Söz konusu araştırmalarda görülmektedir ki ciddi yaralanma durumlarında uçuş yönündeki yolcuların aldığı hasarlar çok daha fazladır. Ters yönde bulunan koltuklara oturan uçuş görevlileri, tehlikeli durumlardan kolayca kurtulmaktadır. Uçuş yönünün tersinde oturan yolcuların da daha hafif yaralanma yaşadıkları tespit edilir. Bu konu üzerine gidilir ve nedenleri araştırılır. Sonrasında çarpma anına dair oluşan etkinin koltuk arkalığı tarafından indirgenmesi anlaşılır. Yani Vücutla oluşan enerjinin kemerle beraber bireye zararı en aza iner. Koltuk arkasının buradaki yapmış olduğu güçlü emilme özelliği öne çıkar.

Koltuk Düzenlerinin Hayatta Kalma Durumuna Etkisi

Yapılan çok sayıdaki araştırma uçak koltuklarının ters olmasını gerektiriyor. Olası çarpışma durumlarında dörtte bir oranında kuvvet düşürücü etkisi var. Bu sayede uçak kazalarındaki ölüm oranları 10’da 1 oranında düşürülebilir. Buna yönelik tez çalışmaları da mutlak surette her uçak için bu uygulamanın hayati olduğunu belirtiyor. Uçak düşme olaylarında ölüm riski çok ciddi boyutlarda. Bununla beraber yaralı kurtulma durumlarında omurilik hasarı da hemen her yolcuda görülüyor. Ters konumlanmış koltuklarda yapılacak seyahatlerde bu oranlarının da düşeceği bir gerçek.

Ters Koltuk Kullanan Havayolu Şirketleri

Sağlık birinci öncelik olduğu için bazı havayolu şirketlerinde bu duruma riayet edilir. Bunların başında ise British Airways gelir. Ters koltuk düzeni ise business için geçerlidir. Ekonomi sınıfı çerçevesinde uçak koltuklarının neden aslında ters konumlandırılması gerekiyor sorusunda Soutwest Airlines öne çıkıyor. Bir süre ters koltukları kullanmasına karşın özellikle yolcuların talebiyle geri adım atılmış. Çünkü insanların ters bir şekilde yolculuk yapmak istememesi satışları bir hayli düşürmüş. Gelen tepkiler üzerine normal koltuk düzeni kullanılmaya devam ediyor.

Uçaklarda Ters Koltuklar Neden Uygulanmıyor?

Bunun iki önemli nedeni var olduğu bilinmekle beraber bunların ortadan kalkması da pek mümkün değil. Başlıca nedeni yolcularla ilgili özel durum. Uçaklarda kendilerini güvende hissetmeyen insanların çok olduğu tahmin edilebilir. Buna ilave olarak hemen herkes uçuş yönüne doğru bakan koltuklarda seyahat etmek istiyor. Önceki yıllarda bazı havayolu şirketleri, hem ters hem de düz koltuklu sistemler kullandı. Burada görüldü ki ters yöne bakan koltukları satın almak istemeyenlerin oranı bir hayli fazla. Düz koltuklar satılmasına karşın ters konumlanmış koltukların satışı gerçekleşmedi.

Uçuşlar tam kontenjan ile yapılmadığı için de zararlar peşi sıra geldi. Ayrıca koltukların ters bir şekilde konumlandırılması için daha sağlam olmaları gerekiyor. Kuvvetli güç uygulanmasıyla sarsılmaması adına çok daha farklı malzemeler kullanılmalı. Bu ise uçağın çok daha ağır olmasını beraberinde getirecek. Bunun etkisiyle yakıt maliyetleri iki katına kadar çıkacak. Havayolu şirketlerinin bunu kabul etmesi de en azından şu an için mümkün görünmüyor. Hal böyle olunca uçak koltuklarının neden aslında ters konumlandırılması gerekiyor sorusu da karşılıksız kalıyor.

Kaynak: https://teknolojiprojeleri.com/teknik/ucak-koltuklarinin-neden-ters-konumlandirilmasi-gerekiyor

Bir Cevap Yazın

%d