Türkiye büyüyecek mi; Net cevap; Evet

Geçen gün Türkiye önümüzdeki 5 yıl içerisinde “büyüme” kaydedecek diye gösteren bir grafik paylaşmıştım, yabancı kaynaklardan aldığım bilgiler ışığında. İnsanlar bu grafik için bana demediğini bırakmadı.

Bir siyasi parti yanlısı olmaktan, halkın yanında olmadığıma, bu tür grafikleri bir daha paylaşmazsın umarım tehditlerinden, işime bakmam gerektiğini söyleyen söylemlere kadar..

Gelişen ve hızla değişen bir dünya var.. Ve bu hızla gelişip, değişen dünyada bazı konular çok ön plana çıkıyor. Bu ön plana çıkan konuların başında da TARIM en ön planda geliyor. Çünkü dünya bir açlık krizine doğru gidiyor. Ve bu krizde gıda stoku yapıyorlar. Olası çıkacak 3. Dünya Savaşı senaryoları konuşuluyorken, tarımın önemi daha da ön plana çıkıyor. Ülkemiz bir tarım ülkesi. Ve artan ilginin ardında bir tarımsal kalkınma yatıyor. Şu an tarım arazileri inanılmaz bir hızda satın alınıyor. Ve bu satın alınma ile birlikte gelecek yıllarda ülkemizde inanılmaz bir tarımsal üretim yaşanılabileceğini öngörüyorum.

Dünya ışık hızından daha hızlı bir şekilde değişiyor, ilerliyor. Karbon salım vergilerinden tutun da, yeşil enerjiye, yüksek bitkisel proteinli gıdalardan, öğün yerine geçebilecek gıdalara kadar bir çok alanda süratle ilerliyor. Biz neden duralım? Bu aktiviteye neden katılmayalım? Neden tarımımız gelişmesin? Neden gıdalarımız gelişmesin? Neden sağlıklı olmak için çaba harcamayalım? Neden üretmeyelim? Neden bilimsel seviyemiz artmasın? Neden tarımda gelişmiş teknolojileri kullanmayalım? Ve neden yüksek katma değerli ürün üretmeyelim?

Bu işin siyaseti olmaz. Gelecek 80 milyonu ilgilendirir. Ve gelecek için çalışmanın bir siyasi tercih meselesi olması söz konusu değildir. Dünya artık elektronik, akıllı hükümetler (Smart Goverment) konusunu tartışmaya başlamışken ve bu konulara hızlı çözümler üretmeye başlamışken, biz bu tartışmaların içerisinde kaybolmayalım isterim.

Türkiye büyüyecek mi? Bu soruya çok net bir cevap verebilirim: EVET, TÜRKİYE BÜYÜYECEK. Hem de gerçekten inanılmaz bir hızda büyüyecek. Bunu nereden anlıyorum biliyor musunuz? Örneğin Türkiye ve Dünya için endüstriyel anlamda yeni bir teknoloji olan Süperkritik Ekstraksiyon Tesisleri hakkında insanlar yatırım yapmaktan çekinmiyorlar. Domatesten likopen, alglerden omega-3, zeytin yaprağından oleuropein ve bunun gibi daha onlarca ürünün üretimi için bir çok tesisler için yatırım kararı aşamasındalar.. Bitkisel protein üretimi konusunda ise ülkemizde adeta kazan kaynıyor. Bunlar sadece bir çırpıda size anlatabildiklerim. Çok daha fazlası var. Zaten takipte olup, düşündüklerimiz hayata geçtiğinde, Türkiye çok farklı bir yer olacak.

Türkiye’nin eşit ve özgürlükçü bir şekilde büyümesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Permakültür gibi tarımsal üretim projelerine daha çok eğilmesi gerekiyor. Süperkritik ekstraksiyon konusu mesela sadece yüksek teknoloji üretimin konusu değil. Ayrıca tarımın, tarımsal istihdamın da konusu. Konu oldukça geniş.

Alıntı: Sağlıklı gıda tasarımcısı biyolog Can Kayacılar (linkedin)

Bir Cevap Yazın

%d