Semih Balcıoğlu, dünyanın en iyi 106 çizeri arasındaydı

Semih Balcıoğlu, (1928, İstanbul – 27 Ekim 2006, İstanbul). Türk karikatürist.
 
Işık Lisesi’ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin grafik bölümünü bitirdi. İlk karikatürünü 1943 yılında Akbaba Dergisi’ndeki Genç Fırçalar bölümünde yayınladı, o günden sonra karikatürü hiç bırakmadı. Amcabey, Akşam, Dünya, Hürriyet, Tercüman, Politika ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti.
 
Meslek hayatı boyunca 49 ödül kazandı ve Gabrova Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın en iyi 106 çizerinden birisi seçildi. Türkiye’de üç boyutlu ilk karikatürü gerçekleştirdi, 19 kitap yayımladı, 67 kişisel sergi açtı ve Tolentino, Gabrovo, Basel ve Varşova’daki karikatür müzelerinde eserleri yer alır.
 
1969’da iki arkadaşıyla beraber Karikatürcüler Derneği’ni kurdu ve 7 dönem derneğin başkanlığını yaptıktan sonra 1996’da derneğin onursal başkanı seçildi. 1973-1979 arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın başkanlığında bulundu.
 
“Güle Güle İstanbul” adlı eseri, İtalya’da “Karikatür Kitapları Yarışması”nda birincilik kazandı. “Kapadokya” adlı karikatür kitabı nedeniyle adı Ürgüp’te bir parka verildi. Ürgüp’te düzenlenen karikatür yarışmasının gelenekselleşmesini sağladı.
 
1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır; 15 Ocak 2002’de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından verilen onursal doktora unvanını aldı. Basın Şeref Kartı sahibi, evli ve bir çocuk babasıydı.
 
27 Ekim 2006 günü geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. Cenazesi İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Bir Cevap Yazın

%d