NASA; Ay Dünya’dan uzaklaşıyor

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi o kadar düzenli görünüyor ki, medeniyetler takvimlerini binlerce yıldır ayın hareketine dayandırıyor. Ancak, ay aslında yavaş yavaş Dünya’dan uzaklaşıyor. Peki Dünya bir noktada uydusunu kaybedecek mi?

Bilim insanları, NASA’nın geliştirdiği yansıtıcı panellerin yardımıyla Ay’ın Dünya’dan uzaklaşma hızını belirledi. Apollo görevleri sırasında oraya yerleştirildi. Araştırmacılar, 50 yılı aşkın bir süredir Dünya’dan bu aynalara lazer ışınları gönderdiler ve yansıyan darbeleri algılamanın ne kadar sürdüğünü ölçtüler. Işık hızını kullanan bilim insanları, NASA’ya göre, ayın Dünya’dan yılda yaklaşık 1,5 inç (3,8 santimetre) uzaklaştığını tahmin ettiler.

Ay, her birinin diğeri üzerindeki yerçekimi etkilerinden dolayı Dünya’dan uzaklaşıyor. NASA , Ay’ın çekim kuvvetinin Dünya okyanuslarını Ay’a doğru şişmeye zorladığını ve Ay’ın gelgitlerine neden olduğunu söyledi. Dünyanın yerçekimi, Ay üzerinde benzer gelgit etkilerine neden olarak, doğal uydumuzu biraz futbol topu şeklinde yapar.

Dünya’nın gelgit çıkıntısından gelen yerçekimi çekimi Ay’ı sürükler. Bu arada, Ay’daki gelgitler nedeniyle okyanuslar yer değiştiriyor, Dünya yüzeyinde sürtünme oluşturuyor ve böylece gezegenin dönüşünü yavaşlatıyor. Santa Cruz, California Üniversitesi’nden astrofizikçi Dr. Broome “Yaklaşık 4,5 milyar yıl önce, Ay ilk oluştuğunda, Dünya’nın dönüş hızı, yaklaşık beş saatlik bir gün uzunluğuyla önemli ölçüde daha hızlı olurdu” diyor.

Tüm bu kuvvetler, ayı Dünya’dan daha da uzaklaştırmak için çalışıyor
Broome, “Dünya ve Ay aynı yerçekimsel olarak etkileşime giren sistemin parçası olduklarından, ikisi arasında toplam açısal momentum korunmalı ya da aynı kalmalıdır” diyor. “Açısal momentum, dönen bir şeyin içerdiği enerjiyi tanımlar. Ne kadar hızlı dönerseniz, o kadar fazla açısal momentuma sahip olursunuz. Ne kadar yavaş dönerseniz, o kadar az.”

Ancak Broome, “Açısal momentumu etkileyen sadece dönme hızı değil,” diye ekledi. “Sistemin merkezinden ne kadar uzakta olduğunuz da önemlidir. Daha ilerisi, sistemin açısal momentumunun arttığı anlamına gelir. Daha yakın olması, açısal momentumunuzun azaldığı anlamına gelir.” diye sözlerini tamamlıyor.

Bir Cevap Yazın

%d