Mimar Turgut Cansever, ilk resim sergisini açtığında 16 yaşındaydı

16 yaşındaki ressam Turgut Cansever, ilk resim sergisini açtığında o dönem gazetelere haber olmuş ve kendisiyle söyleşi yapılmış.

1921 yılında Antalya’da doğdu. Doktor Hasan Ferit Bey ile eşi Saime Hanım’ın beş çocuğundan en büyüğüdür.
 
Babası Doktor Hasan Ferit Bey, Kasımpaşa Turabi Tekkesi şeyhi ve Bab-ı Ali’nin üst düzey bürokratlarından birisi olan Şeyh Ali Efendi’nin oğlu idi. Bürokrat olmak yerine tıp okumayı seçen, savaş yıllarında Sina Cephesinde Sahra Başhekimliği yapan, Türk Ocakları’nın kurucuları arasında yer alan Hasan Ferid Bey; devlet ideolojisine muhalif kalmış, Ankara’da üst düzey görev tekliflerini reddederek Antalya’da, Adana’da sıtma mücadelesinde görev almayı tercih etmiş, Tavşanlı’da Bursa’da sürgün hayatı yaşamış bir fikir adamı ve doktordur.
 
Annesi Saime Hanım ise Filibe kökenli bir öğretmendir. Halide Edip Adıvar’ın öğrencisi olarak yetişmiş, 19 yaşına geldiğinde gönüllü olarak Kudüs’te öğretmen olmayı kabul etmiş bir hanımdır.

22 Şubat 2009 günü İstanbul Kadıköy’de evinde vefat etti. Turgut Cansever’in cenazesi 23 Şubat 2009 günü  Fatih Camii’nde ikindi namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir Cevap Yazın

%d