Makam odasını aşık kumrulara bırakan adam

Topkapı Sarayı Müdürlüğü yaptığı sırada bir gün makamında otururken açık pencereden bir Kumru kuşunun içeriye girip avizeye konduğunu gördü. Hiç kıpırdamadı ve öylece bekledi.
Kuş biraz etrafa bakındıktan sonra uçtu ve birkaç dakika sonra yanında başka bir kuş ile birlikte gelip yine avizeye kondular. O yine oturduğu yerde hiç kıpırdamadı ve 2-3 gün içinde kuşlar ağızlarında getirdikleri dal parçaları ile yuvalarını yapmıştı bile.
Kumrular onu görüyor, ürkmüyor, fakat odaya dışarıya biri girince hemen pencereden uçup gidiyorlardı. Bu durumu fark etti ve hemen makam odasının karşısındaki daha küçük bir odaya yerleşti.
Günler sonra ziyaretine gelen gazeteci Savaş Ay bu durumu haber yapınca, Ankara’daki telefonlar yağdı. Her gelen telefonda “Kuşları kovun, pencereleri kapatın, odayı da temizletin” emirleri geliyordu.
“En azından yumurtalar çatlasın, sonra alıp bir yere koyarız” dediyse de dinletemedi. En sonunda; “Ben yuvayı almam, siz beni görevden alın” dedi. Bu lafından bir gün sonra kuşlar hisseder gibi kendiliğinden odayı terk etmişti.
O ise bu hareketiyle hem devletten hem de halktan alkış almıştı. O kişi trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Türk Tarih Profesörü Dr. Ahmet Haluk Dursun’du….
“Boğaziçi’nde Kırk Yılım” adlı anı kitabında, bir de şunu eklemişti; “Bana ‘yuvayı yık odana geç’ diyenlerin hiçbiri makamında kalamadı ama ben Ankara’dayım bakan yardımcısı ve Müsteşar olarak gittim. Biz bu makamlarda kalıcı değiliz, kuşlar ise hep uçmaya ve yuvalar kurmaya devam edecek.”

Bir Cevap Yazın

%d