Las Vegas Üniversitesi’nde yaprak sarması dersi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi’nde ders olmasını sağlayan, 5 yıl sürecek ‘Turquality’ projesi için iş birliği protokolü imzaladı.

Türk gıda ürünlerinin, yıllık 160 milyar dolarlık gıda ürünü ithal eden ABD’ye ihracatını artırması hedeflenen ‘Turquality’ adlı projeye ilişkin imza töreni, İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün içinde bulunan Cam Restoran’da gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği proje sayesinde Türk mutfağı, eğitim anlamında ilk kez uluslararası arenaya taşındı. Dünya çapındaki otellerde görev yapacak usta şefler, İEÜ’de hazırlanan 20’şer dakikalık 7 eğitim videosuyla Türk mutfağının tarihsel gelişimini ve sağlıklı yönünü, birbirinden lezzetli yemek tariflerini öğrenecek.

EİB tarafından tedarik edilen Türk baharatlarıyla hazırlanan, kuzu yahniden yaprak sarma ve pilakiye kadar birçok Türk yemeğini tanıyacak olan yabancı şefler, bu lezzetleri yurt dışında milyonlarca kişiye ulaştıracak. Ege Bölgesi’nin dünya çapında güçlü üretici olduğu zeytinyağı, çipura ve levrek, meyve-sebze mamulleri, tıbbı aromatik bitkiler, kuru üzüm, incir, zeytin ve yağlı tohum gibi ürünler de yemeklerde kullanılacak. Hazırlanan eğitim videoları, temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Las Vegas Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulu’na iletilecek.

 

Bir Cevap Yazın

%d