Kimse anasının karnından tecrübeli doğmadı

“Daha birkaç gün öncesiydi. Mülakat için genç bir kardeşimle görüşme yapıyordum. Tecrübesiz, yeni mezun. Konuşurken heyecandan sesi titriyordu. Ben ne kadar rahat ol desemde o bir türlü heyecanını yenemiyordu.

Mutfaktan bir bardak su ile çay getirdim kendisine. İş konusunu boşver dedim. Abi kardeş sohbet edelim. Çayını iç, bugüne kadar neler yaptın, Üniversite hayatında spor yaptın mı, hangi futbol takımını tutuyorsun vs…

Heyecanı geçmişti kendini daha rahat ifade etmeye başladı.
Nişanlanmış evlenebilmek için çok acil bir işe girmesi gerektiğini söyledi. Başarılı biri olacağı efendiliğı yanısıra gözlerinden okunuyordu. İşe alımını yaptık şu an çalışmaya devam ediyor.
Ben inanıyorum ki o kardeşim çok yakında gönderdiğim şubenin başına geçecektir.

İnsan, tecrübesizliğini çalışarak giderir. Çalışmazsa nasıl tecrübe edinecek? Gençlere fırsat verin! Bırakın hata yapsınlar, yanlış yapsınlar. Onlara sadece şunu öğretin. İş Ahlâkını : yaptıkları hatanın veya yanlışın üzerini örtmeye çalışmak yerine daha dikkatli ve açık yürekli olmayı öğretin. Baskı altına almayın. Bu durum hata üzerine hata getirir. İşten soğutur ve bir gün ben ne kadar beceriksiz biriyim demesine sebep olur. Bu yüzden asla baskı ve korkutmak çözüm değildir. Yaptığı işi sevdirin hatta eğlenceli hale getirin.” (alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

%d