Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne Avrupa’dan işbirliği teklifleri

2022 Yılı Avrupa Müze ödül töreni, Estonian National Museum ev sahipliğinde yapıldı.
Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, First Lady Sirje Karis, Avrupa Müze Forumu Başkanı Jette Sandhal ve 27 Farklı Ülkeden 60 Finalist müzenin katıldığı törende konuşan Jette Sandhal “Bir müzenin amacına ulaşması, koyduğu hedefe ve kararlılığına bağlıdır.
Koleksiyonunun büyüklüğü veya elindeki kaynaklara değil. Kenan Yavuz Etnografya Müzesinden dinlediğim sunum, böylesine bir uluslararası ödülün yarattığı pozitif etki ile birlikte, baş koydukları yolda özgüven ve fedakarlığın önemini bir kez daha gösterdi. Hepinizin bildiği gibi müze kurmak, onu yaşatmak hiç kolay değildir. Beklenmedik zorluklar ve engeller ile doludur. Ödüllerimiz ile bu yolculuğu başaran müzeleri görünür kılıyor ve kutluyoruz” dedi.
 
Törende 2022 Yılı Silletto Büyük Ödülünü kazanan “Museum Footwear and Industry İspanya” müzesinin ödülünü, 2021 yılı kazananı Kenan Yavuz verdi.
Zirvede Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Yavuz Keynote Speaker olarak yer aldı, Kenan Yavuz Etnografya Müzesini ve Anadol’nun kadim kültürünü anlattı.
Müzecilik anlayışına getirdikleri yeni bakış açısı büyük ilgi gördü ve birçok Avrupa müzesinden işbirliği teklifleri aldı.

Bir Cevap Yazın

%d