Karakoç’un dediği gibi, “O han köşelerinde ölemezdi…

“Bir saniyesine bile hâkim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur.” diyen insan, güzel adamı bir kere daha Rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Vatanseverlerin gönlünde taht kuran Muhsin Başkan, Abdurrahim Karakoç’un dediği gibi, “O han köşelerinde ölemezdi, ona bir dağın zirvesinde ölmek yakışırdı.” Mekanın Cennet Olsun.

Gazeteciler sorar bir seçim arefesinde: -Muhsin bey seçimlerde partinizin oy oranını ne bekliyorsunuz barajı aşacakmısınız? Cevap o kadar manidarki: -Bizim davamız baraj değil sırat-ı geçmek..

Muhsin Yazıcıoğlu (31 Aralık 1954; Elmalı, Şarkışla – 25 Mart 2009; Göksun), Türk siyasetçi, veteriner hekim. Büyük Birlik Partisinin kurucusu ve ilk genel başkanı.

25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter, bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü.
Helikopter düştükten sonra İHA muhabiri İsmail Güneş 112 Acil Servis’i aramıştır. Bu konuşmada bacağının kırık olduğunu, helikopterde bulunanlardan sadece BBP Sivas il başkanı Erhan Üstündağ’ın inlediğini, ne BBP Sivas il başkan yardımcısı Murat Çetinkaya, ne de pilot Kaya İstektepe’den ses geldiğini, Muhsin Yazıcıoğlu’nu ise göremediğini söylemiştir.
Bu konuşmalar İsmail Güneş’in son konuşması olmuştur. Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil altı kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.
Enkaz, 48 saat süren arama çalışmalarının yapıldığı bölgenin içerisinde değil 115 km uzağındaydı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesi ölümünden altı gün sonra 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camii’nde düzenlendi.
Cenaze törenine yaklaşık 700.000 kişi katıldı.
Vasiyeti üzerine cenazesi, Taceddin Dergâhı’na gömülmeyi vasiyet ettiği için bir bakanlar kurulu kararı çıkarılarak Mehmet Âkif Ersoy müzesi olarak kullanılan dergâhın bahçesine defnedildi.

6 Ocak 2014 tarihinde Aksiyon dergisinin 996. sayısında Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşını taşıyan helikopterin düşme nedeninin karbonmonoksit olabileceğine ilişkin bilgilere yer verildi.
İki yıla aşkın bir süredir Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında helikopterin neden düştüğüne ilişkin çok önemli delillere ulaşıldı.
Bu kapsamda Aksiyon dergisi, ölenlerin kanlarında helikopter düşmeden önce karbonmonoksit bulunduğuna ilişkin özel bir dosya yayımladı.
Köksal Akpınar’ın haberine göre pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş’in kanında bulunan karbonmonoksit değerlerinin helikopter düştüğünde çok daha yüksek olduğu ispatlandı.
Savcılık, hayatını kaybedenlerin kanlarındaki karbonmonoksitin jetlerin egzoz gazından oluştuğu üzerinde duruyor.

 

Bir Cevap Yazın

%d