İnsan vücudunda yolculuk yapma imkanı sunan tek müze

“Dünyada insan vücuduna yolculuk yapma olasılığını sunan tek müze “Hollanda’daki Corpus Müzesi”dir.”
Hollanda’nın Oegstgeest şehrinde bulunan Corpus İnsan Vücudu Müzesi, ilginç temalarıyla dikkat çeken müzelerden biri. Müzenin içi dev bir insan vücudu şeklinde. 2008 yılında kurulan müzenin dünyada bir benzeri daha yok.
Eski Hollanda Kraliçesi Beatrix’in 2008 yılında yaptırdığı Corpus Müzesi, ziyaretçilerini insan vücudunda benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor
Müzenin iç kısmı ise tamamen vücuttaki organlara göre tasarlanmış. Bu yüzden sanki kendinizi o organın içinde geziyormuş gibi hissediyorsunuz
Ayrıca Hollanda Corpus Müzesi, bu etkiyi artırmak ve insan vücudunun nasıl çalıştığını anlamanızı sağlamak için en son teknolojiyi kullanıyor. Örneğin, sesler ve 5 boyutlu efektlerle ziyaretçilerine gerçek bir vücutta seyahat etme yanılsamasını yaratıyor
Öte yandan 35 metre yükseklikteki müzenin dış tasarımı da insan vücudu şeklinde. Dolayısıyla içeriye girdiğinizde, bir insan vücudunun içinde dolaşacağınıza dair ilk sinyalleri almış oluyorsunuz.
Hollanda Corpus Müzesi, tepeden tırnağa tüm organlar hakkında ve organların birbiriyle kurduğu ilişki ile ilgili bilgi veriyor
Kalp nasıl çalışır? Kırmızı kan hücreleri ne işe yarar? Hapşırdığınızda ne olur? İşte bütün bu soruların cevabını Corpus Müzesi’ni ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
Ayrıca sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak gibi vücudumuza iyi bakmanın yollarından da söz ediyor
Müzede ilk durağınız diz oluyor, beyine geldiğinizde ise yolculuğunuzu tamamlamış oluyorsunuz
Öte yandan Corpus Müzesi, insan biyolojisini keşfetmeyi daha interaktif bir hale getiriyor
Müze, insan vücudu ile ilgili hem eğitici bilgilere yer veriyor hem de maket organların içerisinde gezmenize fırsat veriyor.
Örneğin müzede gerek animasyonlarla, gerek oyunlarla ve eğlenceli testlerle, insan vücudu hakkında eğlenceli bir öğrenme sürecinden geçiyorsunuz.
Corpus Müzesi, insan vücudunu ortalama 55 dakika içerisinde keşfetmenize olanak tanıyor.
Hollanda Corpus Müzesi son derece popüler bir yer. Bu yüzden müzeye girmek için en az 1 ay öncesinden randevu almanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

%d