İlk önce kazandıracaksın, sonra sen kazanacaksın

Abdullah Kiğılı,”Ben küçük yaşlarda, babamla birlikte Sultanhamam’da çalışıyordum. Hatta daha evvelinde babam beni arkadaşının yanına işi öğrenmem için çırak vermişti. Ustama Mantocu Osman derlerdi.
4 yıl boyunca kapıda çığırtkanlık yaptım. İşe başladığımın üçüncü ayında kumaş açmasını, kapatmasını, metre sallamasını öğrenmiştim. Bunları yapmak maharet ister.
Sonrasında babam hastalanmaya başlayınca ufaktan işi ele almaya başladım. Fakat babam çok katı ve disiplinli bir adamdı. Sözünden çıkamazdım. Birgün gizlice bir dükkân kiraladım.
Dükkânı hazır ettim. Konfeksiyon mağazası açıyorum. Açılıştan önce babamı götürdüm baba burası bizim dedim. Babam kafasını kaldırdı baktı “Kiğılı” yazıyor tabelada, şaşırdı.
Babacığım dua et işlerimiz için dedim. İlk konfeksiyon mağazam orasıdır. Oradan başladım hazır giyim sektörüne. Ama yaptığım ticaretin ana felsefesi kimseyi aldatmayacaksın.
Ticaret yaptığın insanlara da kazandıracaksın. İlk önce onlara kazandıracaksın, sonra sen kazanacaksın. Önce ben kazanayım derseniz, büyüyemezsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d