İki dernek güçlerini çocuklar için birleştirdi

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından 2020 yılında yayınlanan Çocuk Hakları Merkezi Mağdur ve Suça Sürüklenen Çocuklara ilişkin 2014 – 2019 Raporu’na göre söz konusu yıllarda farklı suç tipleri konu olmak üzere toplamda 95 bin 959 mağdur çocuğun soruşturma ve kovuşturma aşamalarında 141 bin 24 avukat görevlendirildi.

Raporda son iki sene içerisindeki mağdur çocuk sayısının arttığına dikkat çekilirken, 2014-2019 arasında çocuğun cinsel istismarı suçu sebebiyle ile sadece soruşturma aşamasında toplam 10 bin 844 mağdur çocuğa avukat görevlendirildiği belirtildi.

2014-2017 yılları arasında bu sayı 5 bin 590 iken 2018-2019 arasında bu sayının 5 bin 254 olduğu kaydedildi. 2014-2019 yıllarında soruşturma ve kovuşturma aşamasında ise avukat atanan toplam mağdur çocuk sayısı ise 18 bin 430.

Suça Sürüklenen Çocuklara İlişkin Veriler

2014-2019 yılları arasında soruşturma ve kovuşturma aşamasında toplam 211 bin 495 suça sürüklenen çocuk için müdafi görevlendirildi. Bu çocukların yüzde 60’ı 15-18 yaş arası çocuklardan oluşurken, bu çocukların yüzde 60’lık kısmının hırsızlık ve yaralanma suçlarına karıştıkları belirtildi. Ayrıca, uyuşturucu bulundurma suçu nedeniyle karakol ve dava sürecinde 8 bin 783 çocuk için avukat görevlendirildiği belirtildi.

Bu veriler ışığında şiddete ve istismara maruz kalan çocuklara yönelik çalışan Nirengi Derneği ve sokakta yaşayan suça sürüklenen çocuklarla çalışan Çorbada Tuzun Olsun Derneği 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde daha çok çocuğa bütüncül bir yaklaşımla destek sağlamak için bir araya gelerek Stratejik İş Birliği ve Sivil Toplumu Güçlendirme Kapsamında Ortak Çalışma Protokolü imzaladı.

İş birliği protokolü çerçevesinde Çorbada Tuzun Olsun Derneği sahada karşılaştığı ilgili vakaları, Nirengi Derneği’nin istismar ve şiddet mağduru çocuklara ücretsiz yasal danışmanlık ve psikososyal destek sağladığı Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı’na yönlendirerek çocukların en kısa sürede koruma altına alınması konusunda birlikte çalışmayı, Nirengi Derneği de sokakta yaşayan evsiz çocukların üstün yararının ve haklarının korunması, toplumda yer edinebilmeleri ve sosyal uyumlarının sağlanabilmesi  konularında Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile birlikte çalışmayı taahhüt etmiştir.

Nirengi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İdil Türkmen Ayaydınlı, imza töreninde “Nirengi Derneği ve Çorbada Tuzun Olsun Derneği iş birliği, daha çok çocuğa zaman geçirmeden, ihtiyaçları doğrultusunda, kaliteli ve hesap verebilir bir hizmet sunacaktır. Bu iş birliği aynı zamanda kurumlar arası ve kimseyi dışarıda bırakmama yaklaşımı ile sivil toplum için örnek alınabilir ve ölçeklenebilir bir model olacaktır.” dedi.

Çorbada Tuzun Olsun Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Türker, imza töreninde “Sokağı bir kaçış gören çocukların, sokakta karşı karşıya kalacakları istismardan, şiddetten ve suçtan korunmalarının sağlanması hepimiz için hassas ve önemli bir konu. Çorbada Tuzun Olsun Derneği olarak yapacağımız iş birliğiyle sahada karşılaştığımız çocukların koruma altına alınmalarını, ilgili kurumlara doğru şekilde yönlendirmelerini ve sosyal uyumlarının sağlanmasını Nirengi Derneği’nin uzmanlığında gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d