Teoman Duralı hocaya göre bir cümleyle hayatın anlamı

Toplu taşıma ile televizyon programına giderken biri tarafından tanınan felsefe Profesörü Teoman Duralı Hoca, “Hayatın anlamı ne? diye soranlara, “Üstüne düşen görevi sapmadan, saptırmadan, ifa etmek. Hepsi bu…” diyordu.
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
Prof. Dr. Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı.
Fatih Camisi’nde ikindi ezanına müteakiben cenaze namazı kılınan Duralı, Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.
TEOMAN DURALI KİMDİR?
 
Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, 1947’de Zonguldak’ın Kozluk ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Zonguldak’ta, orta öğrenimini ise TED Ankara Koleji’nde tamamladı.
 
İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 1973’te mezun olan Duralı, 1975’te mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı. Teoman Duralı hoca, 1978’de NATO bursuyla Paris’te biyoteknoloji seminerlerine katıldı ve biyoloji felsefesi üzerine yazdığı çeşitli tezlerle 1988’de profesör oldu.
 
Kuala Lumpur Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi sıfatıyla dersler veren Duralı, 1996’da İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu’nun mali desteğiyle Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’a araştırma gezisinde bulundu. Duralı, Kazakistan’da hizmet veren Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde de bir süre görev yaptı.
 
Duralı, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı oldu.
 
Felsefe bölümünü kurduğu Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 2009-2015 arasında dekanlık yapan Teoman Duralı, Kutadgu Bilig dergisinin genel yönetmenliğini üstlendi.
 
Teoman Duralı hoca, son olarak TRT 2 ekranlarında seyirciyle buluşan “Felsefe Söyleşileri” programını yapıyordu.

Bir Cevap Yazın

%d