Hareket ettiğinizde elektrik üreten iplik

Giyilebilir elektronik üzerinde yapılan çalışmalarla vücudumuza veya elbiselerimize entegreli sistemler geliştirilmektedir. Son olarak bu alanda yapılan bir çalışma da nanotüp ve jellerle geliştirilen örgü biçiminde iplik. Science dergisinde çıkan habere göre bu ipliğin özelliği çekme ve basma sırasında elektrik üretebilmesidir. Yani siz hareket ederken, iplikler şekil değiştireceği için elektrik üretmiş olacak.

Ne işe yarayacak gibi bir düşünce aklınıza geldiyse bu örneğin yürürken telefonunuzu veya ona benzer elektronik aletlerimizi şarj edebileceğiz. Bu iplik karbon örgüsüne sahip nanotüpler ve elektrolitle dolu olan bir jelle çevrilerek aynı halat gibi örgü biçimde üretilmiş. Böylelikle vücudumuzda hareket ettikçe elektrik üretebiliyor. 1 kilogram ipliğin 250 watt değerinde bir güç üretebildiği belirtiliyor.

Çalışmanın bir amacı hareket ettiğimizde en azından nefes alıp verdiğimizde bile elektrik üretmekti. Bir diğer amacı da aynı ipliğin sudan ve tuzdan koruyarak denizdeki dalgaları kullanarak enerji üretmek olduğu belirtildi. Böylelikle dalga enerjisi için kullanılan sistemlerin daha da basitleşeceği ve daha kolay yoldan elektrik üretilecek.

Kayank: https://teknolojiprojeleri.com/teknoloji/bu-iplik-hareket-ettigimizde-elektrik-uretiyor?utm_source=ReviveOldPost&utm_medium=social&utm_campaign=ReviveOldPost&fbclid=IwAR2eIUOB8LMJI7BDFbfd3hUmRsWZcGtIwNfwS_bbCheva59UUrUz77Uawb4

Bir Cevap Yazın

%d