Hak eden kazansın dedi ve bitiş çizgisinde bekledi

Kenyalı koşucu Abel Mutai bitiş çizgisine sadece birkaç metre uzaklıktaydı, ancak tabelaları karıştırdı ve yarışı bitirdiğini düşünerek durdu. İspanyol yarışçı Ivan Fernandez hemen arkasındaydı ve neler olduğunu anlayarak Kenyalıya koşmaya devam etmesi için bağırmaya başladı. Mutai İspanyolca bilmiyordu ve anlamadı.
Neler olduğunu anlayan Fernandez, Mutai’yi zafere itti.
Bir muhabir Ivan’a “Bunu neden yaptın?” Diye sordu. Ivan yanıtladı, “Benim hayalim, bir gün kendimizi ve başkalarını kazanmaya zorladığımız bir tür topluluk yaşamına sahip olabileceğimiz.”
Muhabir, “Peki Kenyalının kazanmasına neden izin verdin?” diye ısrar etti. Ivan, “Kazanmasına izin vermedim, o kazanacaktı. Yarış onundu” diye yanıtladı.
Muhabir ısrar etti ve tekrar sordu, “Ama kazanabilirdin!” Ivan ona baktı ve yanıtladı: “Fakat benim zaferimin değeri ne olurdu? Bu madalyanın onuru ne olurdu? Annem bunun hakkında ne düşünürdü?” Değerler nesilden nesile aktarılır. Çocuklarımıza hangi değerleri öğretiyoruz ve başkalarına kazanmaları için ne kadar ilham veriyorsunuz? Çoğumuz, onları güçlendirmeye yardımcı olmak yerine, insanların zayıflıklarından yararlanırız.
Alıntı: Yol / The Way

Bir Cevap Yazın

%d