Gençleri izlerken keyif alabilmek çok önemli bir farklılıktır

Son yıllarda birşeyin farkına vardım ve bundan çok memnunum.
Yaşlandıkça benim gençlere tavsiyelerde bulunup, öğütler verip onlara bir şeyler öğretmeye kalkmaktan çok, onları dinlemeyi öğrenip / deneyip , onlardan çok daha fazla şey öğrendim.
Çocuklarımla ve mezun olduğum okullardan tanıdığım benden çok daha genç insanlarla başlayan bu süreç bende alışkanlık haline geldi.
Okudukları kitaplar , seyrettikleri filmler, hoşlandıkları insanlar ,dünya ve ülkeleri için hayal ettikleri gelecek, yıllardır alıştığım ( hiç doğruluğu konusunda şüphe duymadığım ) pek çok konuda daha farklı düşündüklerini gözledim.
Bağıra , çağıra kendi fikirlerimin mutlak doğru olduğunu anlatmak yerine , onların doğrularını öğrenmek adeta yeni bir şeyi keşfetmek gibi bir keyf verdi bana.
Ben hayatım boyunca değişime inanmakla beraber, değişim sırası kendime geldinde buna çok şaşırmadım o yüzden.
Ne yaşımın beni daha üstün kıldığına inandım , ne onlardan kıdem olarak daha üstün olduğuma .
Ne de partiler üstü / gruplar üstü bir adam olduğumu düşündüm ( vaz geçilmez Hint kumaşı)
Sadece vicdan / merhamet gibi konuları temel doğru ve ortak payda olarak gördüm üstü çokta önemli değildi.
Tarzımız farklı olsa da o genç insanların da bu dünyayı, ülkesini , diğer insanları en az benim kadar sevdiklerini, ülkenin kangreni olmuş hamaseti ise hiç sevmediklerini gördüm.
Bazen bir çok şeyin dibe vuruşu , kötüye gidişi bir çok insanı bedbin, umutsuz hale getirse de, ben bu genç insanları tanıdıkça her şeyin değişebileceğini / güzel olacağına inanıp , hayatta sırasını savmış biri olarak kenara geçip onları seyretmek ve alkışlamakla yetiniyorum .
Çokta mutlu ve umutluyum.
Alıntı: Facebook / Ali Güreli

Bir Cevap Yazın

%d