En etkili ucuz ve sağlıklı korunma yolu, tuzlu suyla gargara

Soğuk havaların kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle en sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülüyor. Soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu, akut bronşit, alerjik astım ve zatürre gibi hastalıklar ise başı çekiyor. Medline Acil Sağlık Operasyon Müdürü Dr. Gülcihan Yurtsever, kimi zaman tehlikeli boyutlara dahi ulaşabilecek bu hastalıklarla ilgili şifa olacak önerileri anlattı.
 
Soğuk havanın bağışıklık sistemini baskıladığını ve kişileri mikrobik hastalıklara daha yatkın hale getirdiğini ifade eden Dr. Gülcihan Yurtsever, özellikle viral enfeksiyonların yaşlılar, küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi sorunlar oluşturabileceğini söylüyor. Dr. Yurtsever, güçlü bağışıklık sistemine dikkat çekiyor ve yapılacakları şöyle sıralıyor:
 
• Beslenmenize özen gösterin: Bağışıklığınızı düşürmeyecek, enfeksiyonlara kaşı koruyacak bir beslenme şekli oluşturun.
• Eşyalarınızı ortak kullanmayın: Özellikle mutfak ve banyo eşyalarınızı ayırın, yiyecek-içecek gereçleri, havlu gibi eşyalarınızı ayrı kullanın.
• Uykunuzu düzene oturtun: Günde en az 7 saat kaliteli uyku uyumaya çalışın. Yapılan çalışmalar bu sürenin altında uyuyan kişilerin hastalıklara daha açık olduğunu gösteriyor.
• Sigarayı ve alkolü bırakın: Sigara, vücudumuzdaki hava yolunda koruyucu tabakada hasar oluşturur. Bu da sizi virüs ve bakterilere açık hale getirir. Sigara içilen ortamlardan dahi uzak durmaya çalışın. Alkolün bağışıklık sistemini güçsüzleştirmesi sebebiyle de ya hiç tüketmeyin ya da minimuma indirin.
• Kalın ve rahat giyinin: Soğuk havalarda, özellikle üst solunum yolunuzu koruyacak şekilde kalın ve rahat giyinmeye özen gösterin.
• Sıcak ve tuzlu suyla gargara yapın: Boğazda biriken kötü salgıların oluşmasını engellemek için günde 1 ya da 2 kez sıcak-tuzlu suyla gargara yapın.
• Odanızı havalandırın: Evinizde ya da ofisinizde hava soğuk da olsa sık sık odayı havalandırın, ortamdaki oksijen oranını artırın.
• Maske ve sosyal mesafeyi mutlaka koruyun: Kapalı alanlarda ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya dikkat edin, 1.5 mt mesafenizi koruyun, sık maske değiştirin.
• Gözlerinizi ovuşturmayın: Virüs ve bakteriler; ağız, burun ile göz yoluyla vücudumuza girer. Dolayısıyla bir yere dokunduktan sonra ellerinizle ağız ve burnunuzu ellemeyin, gözlerinizi ovuşturmayın.
• C, D vitamini ve çinko desteği alın: C ve D vitaminleri ile çinko bağışıklığı destekledikleri için düzenli olarak bu üçlüyü almanız fayda sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

%d