Elektrik Üreten Akıllı Panjur

Yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Onlardan birisi de Yevgen Erik isimli girişimci tarafından icat edilen SolarGaps projesi. Bu proje de geleneksel panjurlar yerine, panjurun kısımlarına monokristal hücrelerden oluşan güneş panelleri eklenmiş. Wi-Fi ile telefonla yaptıkları uygulama ile haberleşebilen sistem ayrıca isterseniz güneş ışığını da takip ederek daha fazla enerji üretebiliyor.

Bu sistemle, pencere dışına monte edilen her metrekare başına 100 watt/saat enerji üretebildiği açıklanıyor. Yani bir metrekarelik bir sistemle 30-50 adet arasında tasarruflu LED’i çalıştırabilir veya bilgisayarınızı şarj edebiliyorsunuz. Sadece LED çalıştırmak yerine batarya sistemleri ile depolayarak, daha sonra evinizin elektriğini sağlamak için de kullanacağınız belirtiliyor.

Ayrıca sisteme entegre edilmiş akıllı telefon uygulaması ile de panjurların açısını otomatik veya manuel olarak da değiştirebiliyorsunuz. Panjurlar ayrıca güneş ışığını izleyecek şekilde de kendisi hareket ederek, evde olmadığınız da dahi verimli bir şekilde elektrik üretebiliyor. Elektrik faturasını azaltacak bu sistemin ileri de daha fazla gelişeceğini ve evlerimize gireceğini düşünüyoruz.

Kaynak: https://teknolojiprojeleri.com/teknoloji/seninle-iletisime-gecen-ve-elektrik-ureten-akilli-panjur

Bir Cevap Yazın

%d