Dinleyişi ve tanıklığıyla sizi beslerdi

Ünlü psikolog ve yazar Prof.Dr Doğan Cüceloğlu 2021 yılının 16 şubat tarihinde  83 yaşında hayatını kaybetti.

Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun hayatını kaybetmesi üzerine düzenlenen bir etkinlikte konuşan eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, eşini şöyle anlattı; “Dinleyişi ve tanıklığıyla sizi beslerdi. Kiminle göz göze gelirse veya hangi ortamda bulunsa niyetinin saflığı ve iyiliği ile ortama damga vururdu.
Kiminle göz göze gelirse veya hangi ortamda bulunsa damga vururdu. Ama bu damga sert değildi, konuşması sizi yumuşacık bir hava gibi sarardı. Bir insanla göz göze geldiğinde onun sosyal kimliği yerine özüne odaklanırdı. Karşıdaki kişini mesleği, eğitimi, hiyerarşide en üst ya da en alt makamda olması, cinsiyeti, kadın, erkek, çocuk olması onun için hiç fark etmezdi. Gözüne baktığı tün insanlara aynı saygıyla yaklaşırdı. Bir insanla karşı karşıya geldiğinde ‘Çıkarım kadar değer veririm’ yerine ‘sana nasıl yardımcı olabilirim’ derdi.
Hiç kimseye nasihat vermezdi. Çünkü ‘insan arayış içindeyse ihtiyacı olan şey özüne ulaşmasıdır, nasihat verirseniz kendi özüne ulaşacağı yerde tam tersi özünden uzaklaşacaktır’ derdi. Sohbet ederek kişinin kendini keşfetmesine yardımcı olmaya çalışırdı ve ‘senden ne öğrenebilirim’ derdi.
Ayrıca dinleyişi ve tanıklığıyla sizi beslerdi. ‘Varsın, doğalsın, sevilmeye layıksın, değerlisin, yapabilirsin, aynı ekipteyiz ve bu ekipte sorumluluklarımız var. Ben kazanınca sen, sen kazanınca ben kazanırım’ diye düşünürdü.

Doğan Cüceloğlu

1938 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11’inci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara ve Kırklareli’nde liseyi bitiren Cüceloğlu, İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

Ardından ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji dalında doktorasını tamamlayan Cüceloğlu, 1980-1996 yılları arasında ABD Fullerton’daki California Eyalet Üniversitesi’nde görev aldı.

1996’dan bu yana Türkiye’de seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenleyen Cüceloğlu, 1990’dan itibaren kitaplarını Türkçe olarak yayınladı. Yıldız Cüceloğlu ile evli olan uzman psikolog Doğan Cüceloğlu’nun ilk evliliğinden Ayşen, Elif ve Timur adında üç cocuğu bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

%d