Çocuklar köpeklerle okumayı öğreniyor

Finlandiya’ da çocuklar köpekleri kullanarak okumayı öğreniyor. .
Finlandiya’da, eğitim kurumlarında son derece sıra dışı bir yöntem uygulanıyor. Özel olarak eğitilmiş olan köpekler, çocukların okuma alışkanlıklarının gelişmesine yardım ediyor. Köpeklerle çalışan çocukların okuma alışkanlıkları kadar özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının da arttığı görülünce, proje resmi müfredata eklenmiş..
Bu, orada başarıyı artıran yeni bir yöntem. Eğitimciler, çocukların okumayı öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan spekilano köpeklerini bu amaçla eğitti. Böyle bir köpeğin tek görevi çocuğu okurken dikkatli dinlemektir.
Hayvanlara yüksek sesle okumak çocuğu, ebeveynlerine okumaktan daha özgür bırakıyormuş.
Psikologlar bu uygulamanın başarısından emin: henüz okumayı öğrenemeyen ve okumayı sorunsuz yapmayan çocuklar için, dört ayaklı dost dinleyiciler için bunu yapmak çok daha uygun. Çünkü onlar eleştirmiyorlar, sözlerini kesmiyorlar, yargılamıyorlar.
Bu ortamda çocuğun okumaya, okuyabileceğine ve kendine güveni daha da artıyor.
Eğitimcilerin dediği gibi çocuk hata yaparsa köpek gülmez ve sözcük oluşana kadar uzun süre bekleyebilir, konuşmada küçük kusurlara müdahale etmez.
Finlandiya’da uygulamaya başlayan bu fikri başka ülkelerde de hayata geçirme planı yapıyor..
Birinci görselde Beşinci sınıf öğrencisi Donita yüksek sesle okuduğu kitabı, dağ köpeği Hilma-Maria ilgiyle dinliyor. Donita’ya, bu etkinliği niçin sevdiği sorulduğunda Donita; “Köpekler çocukları ilgiyle dinler, hataları önemsemez, yavaş okumanıza aldırmaz.” diyor..
Hilma sıradan bir köpek değil. O, Finlandiya’nın güneybatısında Kaarina adlı kasabasındaki Hovirinta Okulu’nunda görevli bir “dinleyici köpek“.
Köpeklere okuma etkinlikleri fikrini Finlandiya’ya getiren eğitimci Maarit Haapasaari, (Görsel) kibu egzersizlerin, çocuğun benlik saygısını geliştirdiğini ve okuma alışkanlığı kazandırdığını söylüyor. Dinleyici köpekler, birden fazla okulu ziyaret ederek, çok sayıda öğrencinin okuma etkinliğine eşlik ediyorlar..
Köpeklere kitap okuma etkinlikleri, Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da uygulanıyor. Ancak Finlandiya’nın farkı, okuma aktivitesi sırasında köpek ve çocuğun baş başa olması. Haapasaari, başka dinleyicilerin olmamasının çocuğun daha rahat hissetmesini sağladığını bildirmiştir..
Bu uygulamadaki en temel kazanım ve başarıyı da şu şekilde ifade ediyorlar.
Özel eğitim gereksinimi duyan çocukların eğitim gördükleri okullardan biri olan Hovirinta Okulu öğretmenlerinden Heidi Puputti, köpeklerin çocukların rahatlamasına, konsantrasyon kabiliyetlerinin gelişmesine büyük katkısı olduğunu düşünüyor. Puputti’nin verdiği bilgilere göre; bu çocuklar, ancak ortamın kontrolünün tamamen kendilerinde olduğunu fark ettiklerinde, dinleyicinin ihtiyaçlarına odaklanabiliyorlar.

Başka öğrencilerin ve öğretmenin olduğu ortamda bu ilk aşamayı geçemedikleri için okuma etkinliğini gerçekleştiremiyorlar. Oysa köpeklerle baş başa kaldıklarında, dikkatlerini okudukları kitaba yoğunlaştırabiliyor ve sonuçta gerçekten okuduklarını görüyorlar. Bu onların öz güvenini geliştiriyor ve yeni kazanımlar için cesaretlendiriyor..
2016 da başlayan bu çalışmalar günümüzde bütün eğitim sisteminin bir parçası haline gelmesi yönünde çalışmalar devam ediyor..
Neden Bern dağ köpekleri tercih ediliyor sorgusuna gelince.
Bern dağ köpekleri, iri cüsseleri saygın ve otoriter görünmelerini sağladığı, sevecen bir doğaya sahip olmaları ve son derece sevimli görünmeleri nedeni ile dinleyici köpek etkinliklerinde tercih edilmektedir. Ancak aslında köpeğin cinsinin ne olduğu o kadar da önemli değildir. Önemli olan, henüz yavru iken başlayan eğitim programına katılmış olmalarıdır.
Haapasaari’nin firması Hali-Koirat (Köpeği Kucakla) Finlandiya’nın güneybatısındaki bir çok okula, dinleyici köpekler sağlıyor. Hali-Koriat’ın köpekleri, okul ziyaretleri yanı sıra yaşlı, engelli yada felçli insanları ziyaret ediyorlar.

One thought on “Çocuklar köpeklerle okumayı öğreniyor

Bir Cevap Yazın

%d