Blavatnik Genç Bilim İnsanı ödülü alan ilk Türk

Makine mühendisi ve okyanus bilimcisi Dr. Derya Akkaynak, Bilim Dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak görülen “Blavatnik Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görülen ilk Türk kadın bilim insanı oldu.

Tebrik ediyoruz.

Derya Akkaynak kimdir
İlk ve orta eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği bölümünden 1998 yılında birincilikle mezun oldu.
Mezun olduktan sonra 2005’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde havacılık ve uzay mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans tezinde nükleer enerji santrallerinin tesis içi acil durum güç mevcudiyetinin geliştirilmesi için yakıt hücreleri üzerine araştırmalar yapmıştır.
Mezun olduktan sonra bir süre risk analizi danışmanı olarak çalıştıktan sonra akademiye geri dönerek Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde doktoraya başlamıştır.
Doktora çalışmasında Ruth Rosenholtz ve Roger Hanlon’ın yönetiminde, kafadanbacaklıların kamuflajının hesaplamalı yöntemler ile modellenmesi üzerine çalışmıştır.
Su altının rengini kalibre etmek ve düzeltmek için bir araç geliştirdi, spektral kirlenmeyi ölçebilecek bir denklem ortaya koydu, mürekkep balıklarının renklerini arka planla eşleştirmek için in situ spektrometre kullandı ve desenleri ölçebilmek için yeni bir hesaplama yaklaşımı getirdi.
Akkaynak, 2011’de dünyanın her yerindeki dalgıçlardan okyanus sıcaklığı verilerini toplayan bir vatandaş bilimi projesi olan Divers4Oceanography’yi kurdu.
 
Araştırma ve kariyer
Panama’da kısa dönemli bir çalışmayı tamamladıktan sonra Hayfa Üniversitesi’ne gitti.
2018’de Princeton Üniversitesi’ne doktora sonrası araştırmacı olarak atandı.
2019’da Harbor Branch Oşinografi Enstitüsü’ne mühendis olarak katıldı.
 
Derya Akkaynak Tali Treibitz ile beraber fiziksel olarak isabetli bir su altı görüntüleme modeli olan Jaffe-McGlamery modeliyle, su altı görüntülerindeki bozuklukları ortadan kaldırabilen bir algoritma olan Sea-thru’yu geliştirdi.
Sea-thru su altında ve atmosferde ışık saçılımı ile absorpsiyon arasındaki farkları hesaba katarak görüntülerdeki sudan kaynaklı bozulmaları geri alabildiği gibi su altı kameralarının spektral hassasiyetini de uygun hâle getirebilmektedir.
 
Akkaynak 2019’da “bilgisayar görüntüleri ve su altı görüntüleme teknolojilerindeki önemli atılım ve ilerlemeleri” sebebiyle Blavatnik Genç Bilim İnsanları Ödülü’nde finalist oldu.
Akkaynak bu ödüle sahip ilk Türk bilim insanıdır.
Akkaynak aynı yıl içinde bilim insanı kategorisinde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TTSF) Ödülü’nü kazanmıştır.
Derya Akkaynak
Eğitim Orta Doğu Teknik Üniversitesi (lisans)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (yüksek lisans ve doktora)

Resmî site Akkaynak’ın websitesi
Kariyeri
Çalıştığı kurumlar Harbor Branch Oşinografi Enstitüsü
Princeton Üniversitesi
Hayfa Üniversitesi

Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü

Bir Cevap Yazın

%d