Tarım devi Hollanda meyve-sebzeyi bizden alıyor

 

Belçika ve Hollanda’ya meyve sebze mamul ihracatını Ege Bölgesi sırtlıyor 

2021’in 9 aylık döneminde yüzde 14 artışla 813 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 28 Kasım-02 Aralık tarihlerinde Hollanda ve Belçika’ya sektörel ticaret heyeti düzenliyor.  

Ocak-Eylül döneminde Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin ihracatı yüzde 14 artışla 813 milyon dolara yükseldi.

Hollanda hem Türkiye’nin hem Ege’nin meyve sebze mamulleri ihracatında dördüncü sırada yer aldı ve geleneksel pazarı oldu.  
“Hollanda’ya Türkiye geneli Ocak-Eylül döneminde yüzde 24 artışla 103 milyon dolar meyve sebze mamul ihracatı gerçekleştirdik. Bu ihracatın yüzde 34’lük artışla 50 milyon dolarlık kısmını bizim bölgemizden yaptık.

Hollanda’ya Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatımız ise yüzde 10 yükselişle 44 milyon dolar civarında. Belçika’ya ise 9 aylık dönemde Türkiye geneli mamul ihracatımız yüzde 23 artışla 22 milyon dolar, yaş meyve sebze ihracatımız ise yüzde 14 yükselişle 8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Belçika’ya meyve sebze mamul ihracatının 13 milyon dolarlık kısmı Ege’ye ait.” 

Hollanda ve Belçika’nın yaş meyve sebze ve meyve sebze mamul ürünleri açısından önemli bir potansiyel arz ettiğinden bahseden Hayrettin Uçak iki pazara dair şu tespitlerde bulundu; “Hollanda, yıllık 10 milyar dolar taze meyve sebze ithalatı ve 7 milyar dolar meyve sebze mamulleri ithalatı ile dünyanın en önemli ithalatçılarından biri durumunda. Lojistik açıdan da Avrupa’nın birçok bölgesine ulaşmak amacıyla Hollanda önemli bir dağıtım merkezi olarak ön plana çıkıyor.

Belçika da aynı şekilde yıllık 3,5 milyar doları geçen yaş meyve sebze ve 4,5 milyar dolar meyve sebze mamulleri ithalatı ile Avrupa’nın önemli alıcı ülkelerinden biri. Hollanda’ya göre daha küçük bir pazar olsa da bir reeksport merkezi olması ve Avrupa iç ticaretindeki etkinliği nedeniyle ihracat için cazip bir ülke.”  
 

Bir Cevap Yazın

%d