Baş ağrısını gidermek için nerelere masaj yapılmalı

Birçok ağrının ana kaynağı strestir. Stres ve gerginlik, sadece düşünce yapınızı ve fizikî durumunuzu etkilemekle kalmaz, zaman içinde bağışıklık sisteminizi zayıflatıp, hastalıklara karşı savunmasız hale gelmenize sebep olabilir.

Hissedilen ağrılar, vücudun canlılığını korumak için dikkat çekici bir alarm sistemi sayılır.

Ağrının bu olumlu değerlendirilmesinin yanında, ağrı eşiğinin üzerindeki derecelere yükseldiği âcil durumlarda, rahatlatıcı olarak yapılabilecek basit müdahalelerin, küçük rahatsızlıkları geçirmede büyük faydası olacaktır.

Ağrılı bölgenin rahatlamasını sağlayacak, belirli hassas noktalara yapılabilecek dokunma ve masajlardan pratik olanları, huzura vesile olacakları düşüncesiyle, ilginize takdim edilecektir.

İnsanların en çok etkilendikleri ağrıların en yaygın olanları, baş ağrılarıdır. Baş ağrıları çeşitli olmakla beraber, birçok hastalığın başlangıç veya sonucunda, gelişip artmaktadır. Baş ağrılarının durumu ve şiddeti, ağrı yerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Genel olarak “alın ya da şakaktaki ağrı, ense ve başın arkasındaki ağrı, tepedeki ya da genel baş ağrısı olmak üzere, üç kısma ayrılmaktadır.

Alın ya da şakaktaki ağrıda: Aradığınız can noktası, bileğin iç tarafında, nabzın biraz daha yukarısındadır. Bu noktayı kesinlikle bulmak, biraz dikkat gerektirir. Sağ elinizi avucunuz açık olarak uzatın.

Başparmağınız açık olsun. Sol elinizi çaprazlayıp, sağ elinizin başparmağına getirin. Son üç parmağınızla başparmağınızın kalın kökenine sıkıca sarılın. İşaret parmağınızın, bileğinizde rastladığı nokta “Can” noktasıdır. Yalnız çok önemli bir nokta var.

Başınızın sağ tarafı ağrıyorsa sol bileğinizdeki, solu ağrıyorsa, sağ bileğinizdeki noktayı masajlamanız gerekir.

Enseniz ve başınızın arkası ağrıyorsa; can noktası, elinizin dış kenarında, küçük parmağın uzantısı üzerindedir.

Yumruk yaptığınızda “Baş çizgisi” diye bilinen kıvrımın üzerinde. Beşinci tarak kemiğinin girintisinde, ağrılı bir noktadır. Bu noktaya masaj yapın. Bu nokta da, çapraz bir noktadır.

Ensenin sağ tarafındaysa ağrı “sol”, sol tarafındaysa “sağ” elinizdeki can noktası masajlanacaktır.

Başınızın tepe noktası ya da genel olarak bütün başınız ağrıyorsa: Buraya kadar söylediğimiz noktaları masajlayın.

Bir de bunlara ek olarak, “KABARCIK” diye adlandırılan noktayı masajlayın. Bu kabarcık, bacağınızın dış tarafında, kaval kemiğinin üzerinde, aşık kemiğinin beş parmak üstündedir. İki bacağınızdaki bu noktaları, yine ellerinizi çaprazlayarak (sol elinizle sağ, sağ elinizle sol bacağınızı) masajlayın.”

Bir Cevap Yazın

%d