Avrupa basını haberi,’Osmanlı kızının son hali’ manşetleriyle verdi

18 yaşındayken arkadaşları, Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği güzellik yarışmasına katılmasını tavsiye etti.
Ne var ki babası Tevfik Halis Bey’den bu konuda izin alamadı.
O yıl düzenlenen yarışmada Naşide Saffet Türkiye güzeli seçildi.
Feyziye Mektepleri öğrencisi olan 19 yaşındaki Keriman Halis Ece’nin ertesi yıl aynı yarışmaya katılması yeniden gündeme geldi.
Edebiyatçı arkadaşları, Tevfik Halis Bey’e kızının güzellik yarışmasına katılmasını salık verdi.
Tevfik Halis Bey, dönemin ileri gelen edebiyatçıların tavsiyesini dikkate alarak kızını yarışmaya kaydettirdi.
Yarışmaya katılım için verilen ilanda şu cümleler yer aldı; “16 – 25 yaşlarında evlenmemiş, namuslu kızlar ‘hafif ve balo kıyafetiyle’ yapılacak bu seçime katılabilecek. Kazanamayanların izzet-i nefislerinin rencide edilmemesi için adları açıklanmayacaktır.”
Keriman Halis Ece’nin birinci seçildiği yarışmada jüri, Abdülhak Hamid, Cenap Şahabettin, Vasfi Rıza, Yunus Nadi ve Peyami Safa’dan oluşmaktaydı.
Keriman Halis Ece, yarışmada birinci seçilince 31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde yapılan dönemin en prestijli yarışması olarak kabul edilen, Türkçe karşılığı Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması olan International Pageant of Pulchritude’de Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.
Keriman Halis Ece, 28 ülkenin güzellerinin katıldığı International Pageant of Pulchritude’de birinci seçildi.
Salondakiler, ‘Vive la Mustafa Kemal’, ‘Vive la Miss Turquie’ şeklinde tezahürat yaptı.
Keriman Halis, Türkiye’ye dönüşünde Sirkeci Garı’nda büyük bir kalabalık tarafından karşılandı.
Atatürk, Keriman Halis Ece’nin onuruna kardeşi Makbule Hanım ve manevi kızı Afet İnan ile birlikte katıldığı bir davet verdi.
Keriman Halis Ece, Atatürk’ün elini öptü.
Atatürk, Keriman Halis Ece’nin alnından öperken ‘Sana Ece diyeceğim’ dedi.
Yarışmayı yerinde izleyen Halid Turhan Bey, Keriman Halis Ece’nin International Pageant of Pulchritude’de dünya güzeli seçilmesinin siyasi ve dini nedenlerden ötürü yarışma komitesi tarafından ayarlandığını iddia etti.
Halid Turhan Bey, hatıralarında Keriman Halis Ece’nin dünya güzeli seçilmesiyle ilgili olarak bir yazı kaleme aldı.
Halid Turhan Bey’in iddiasına göre International Pageant of Pulchritude başkanı kürsüye geçerek şunları söyledi; “Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın, Hristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 600 senedir dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren Osmanlı artık bitmiştir. Onu Avrupa Hristiyanları bitirmiştir. Elbette ABD’nin ve Rusya’nın hakkını inkar edemeyiz. Neticede bu Hristiyanlığın zaferidir. Müslüman kadınların temsilcisi, Türk güzeli Keriman, mayoyla aramızdadır. Bu kızı zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzeli varmış, yokmuş bu önemli değil. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene Hristiyanlığın zaferini kutluyoruz. Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa’da oynanan dansa müdahale eden Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu işte mayo ve sütyenle önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de, bize uyan bu kızı beğendik, Müslümanların geleceğinin böyle olması temennisiyle, Türk güzelini dünya güzeli olarak seçiyoruz. Fakat kadehlerimizi Avrupa’nın zaferi için kaldıracağız.”
Keriman Halis Ece’nin dünya güzeli seçilmesi, Avrupa basını tarafından ‘Osmanlı kızının son hali’ manşetleriyle günlerce gündemde tutuldu.
Hatta Keriman Halis Ece’nin fotoğrafları, kartpostal olarak basılıp dağıtıldı.

Bir Cevap Yazın

%d